Morgendagens klassikere med Jonas Rasmussen

Foto: Per Rasmussen

Kor72 lancerede i 2024 et nyt stævneformat Morgendagens klassikere.                                                                                                                        

Til Morgendagens klassikere vil vi lade forskellige kordirigenter, sammensætte stævnernes repertoire ud fra spørgsmålet: Hvilke korsatser komponeret i vores tid kunne blive klassikere?

Denne gang har vi inviteret Jonas Rasmussen til at give sit bud på Morgendagens klassikere.

Man kan sagtens have en mening om, hvilke korsatser der kan blive klassikere, men er der noget der kan understøtte formodningen? Gennem indstudering og musikalsk arbejde med en række forskellige satser vil vi udforske, hvad der kan være medvirkende til, at en sang har potentiale som klassiker. 

Repertoire følger - SÆT X I KALENDEREN. Stævnet afholdes i København eller nærmeste omegn af Sjælland. 

 

Instruktør

Jonas RasmussenJonas Rasmussen er uddannet kordirigent fra Det Jyske Musikkonservatorium, University of Cambridge i England og Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Han er nu Folkekirkens Ungdomskors korkonsulent i NORD og sangkonsulent hos Sangkraft Aarhus, han er bassanger i Barbershopkvartetten HusAar, samt dirigent for Akademisk Kor Århus, Ungdomskoret Aarhus U og Barbershopkoret BarbAros.
I 2019 vandt Jonas med sine kor i konkurrencerne “World Choral Championships” i Tokyo (AKÅ), “Let the Peoples Sing” i Barcelona (BarbAros) og guld i “European Choir Games” i Gøteborg (Aarhus U). Han er ofte engageret som instruktør på kurser rundt om i landet og har en stærk passion for at dirigere både amatører og professionelle.
Læs mere om Jonas på hans hjemmeside: http://jonasrasmussen.dk/

Kor72s stævneaktiviteter er støttet af:
Kunstfonden LOGO small JPG


Tid
Lørdag d. 21. og søndag d. 22. marts kl. 10-17

Sted
København eller nærmeste omegn/Sjælland

Instruktør
Jonas Rasmussen

Repertoire
Følger

Pris for deltagelse
Følger

Tilmelding
Følger