Her kan du finde dig et nyt kor at synge i eller reklamere for dit eget Kor72-kor.  

Har jeres kor en hjemmeside, som vi endnu ikke linker til her? Kontakt Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. for at få lagt et link ind i oversigten. 

Kunne du tænke dig at være medlem, eller burde dit kor være det? Så læs mere om medlemsfordele - eller gå direkte til indmeldelse.

ALLE Nordjylland Midtjylland Syddanmark Hovedstaden Sjælland

Medlemsliste - Region Hovedstaden

KorØvestedRepertoireØvetidKontakt
Hovedstaden
AlbertslundBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19:30-22E-mail
København SHovedsageligt klassiskTorsdag 19:15-21:45E-mail
FrederiksbergBlandet klassisk-rytmiskTirsdag 19:30E-mail
SkovlundeBlandet klassisk-rytmiskTorsdag 19:15-22E-mail
København VBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19.00-21.15E-mail
BirkerødHovedsageligt klassiskMandag 19:30-22E-mail
VanløseHovedsageligt rytmiskhver 2. tirsdag 18:30-21:30E-mail
RønneBlandet klassisk-rytmiskTorsdag 19:00-21:30E-mail
København SHovedsageligt rytmiskTirsdag 19:30-21:30E-mail
København SHovedsageligt klassiskMandag 17-19:15E-mail
NivåBlandet klassisk-rytmiskMandag 19.30-21.30E-mail
BrønshøjBlandet klassisk-rytmiskMandag 17-19:15E-mail
København SBlandet klassisk-rytmiskMandag 18-20:30E-mail
København ØBlandet klassisk-rytmiskTorsdag 19.15-21.45E-mail
LyngbyHovedsageligt klassiskOnsdag 19-21:30E-mail
FrederiksbergBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 16-18E-mail
BrønshøjHovedsageligt rytmiskTorsdag 19-21:45E-mail
FrederiksbergHovedsageligt klassiskMandag 19-21:30E-mail
ValbyHovedsageligt klassiskTorsdag 19.00-21.30E-mail
København NVHovedsageligt rytmiskTorsdag 19-22E-mail
København KBlandet klassisk-rytmiskTirsdag 18-20E-mail
KøbenhavnBlandet klassisk-rytmiskTorsdage 1930-2130E-mail
FrederiksbergHovedsageligt klassiskTirsdag 19:30-22E-mail
RønneHovedsageligt rytmiskOnsdag 19:00-21:30E-mail
København ØHovedsageligt rytmiskTorsdag 18-20:30E-mail
DragørBlandet klassisk-rytmiskMandag 19:30-22E-mail
EspergærdeHovedsageligt klassiskMandag 18:45-21E-mail
VirumBlandet klassisk-rytmiskMandag 19:15-21:45E-mail
HerlevHovedsageligt rytmiskTorsdag 19-21:30E-mail
FarumHovedsageligt klassiskTirsdag 19:30-22E-mail
FrederikssundBlandet klassisk-rytmiskMandag 19-21E-mail
KokkedalHovedsageligt rytmisk E-mail
HillerødHovedsageligt klassiskTorsdag 19:30-22E-mail
GentofteBlandet klassisk-rytmiskMandag 16:15-18:15E-mail
GillelejeHovedsageligt rytmiskOnsdag 19:30-21:30E-mail
BagsværdHovedsageligt klassiskMandag 19:30-22E-mail
SøborgHovedsageligt rytmiskTorsdag 16:15-18E-mail
GlostrupHovedsageligt rytmiskMandag 18:30-21E-mail
BrønshøjHovedsageligt rytmiskOnsdag 19-21:30E-mail
GillelejeHovedsageligt klassiskTirsdag 19:30-22E-mail
BirkerødBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19:30-22E-mail
HelsingørHovedsageligt klassiskTorsdag 19:10-21:45E-mail
HillerødBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 15:30-17:30E-mail
HillerødHovedsageligt rytmiskMandag 19-21:30E-mail
HolteHovedsageligt klassiskOnsdag 19.15-21.45E-mail
HørsholmHovedsageligt klassiskOnsdag 19:30 - 22:00E-mail
SkibbyBlandet klassisk-rytmiskTirsdag 19:30-22E-mail
JægersprisHovedsageligt klassiskTorsdag 19:05-21:35E-mail
RødovreHovedsageligt klassiskMandag 18:50-21:30E-mail
København VHovedsageligt klassiskTirsdag 19-22E-mail
København VHovedsageligt klassiskTirsdag 19-22E-mail
ValbyHovedsageligt klassiskMandag 19:30-22E-mail
FrederikssundHovedsageligt klassiskOnsdag 19-21:30E-mail
AllerødHovedsageligt klassiskTorsdag 19:30-22E-mail
KokkedalHovedsageligt rytmiskTorsdag 19.00-21.30E-mail
GentofteHovedsageligt klassiskTirsdag 19:15-22E-mail
ValbyHovedsageligt klassiskTirsdag 18:30-21E-mail
Nexø/RønneBlandet klassisk-rytmiskTirsdag / torsdag 16-18.30 / 19-21.30E-mail
HelsingørHovedsageligt rytmiskOnsdag 19:30-22E-mail
København VHovedsageligt rytmiskOnsdag 19-21:45E-mail
Frederiksberg CBlandet klassisk-rytmiskTorsdag 19-21:15E-mail
Kgs. LyngbyBlandet klassisk-rytmiskMandag 19-21:30E-mail
HillerødHovedsageligt rytmiskTorsdag 19-21:30E-mail
København SHovedsageligt klassiskMandag 19:30-22E-mail
BrønshøjBlandet klassisk-rytmiskMandag 19-22E-mail
København ØHovedsageligt klassiskMandag 19-21:30E-mail
ValbyHovedsageligt rytmiskTirsdag 19-21:30E-mail
HelsingørBlandet klassisk-rytmiskMandag 19:30-21:30E-mail
BirkerødHovedsageligt rytmiskMandag 19-21E-mail
København VHovedsageligt klassiskOnsdag 19:30-22E-mail
BlovstrødHovedsageligt klassiskOnsdag 19:30-21:30E-mail
LyngbyHovedsageligt klassiskTirsdag 19:30-22E-mail
HillerødBlandet klassisk-rytmiskTirsdag 19:30E-mail
CharlottenlundHovedsageligt klassiskTorsdag 19:30-22E-mail
NivåHovedsageligt rytmiskTirsdag 19:30-21:30E-mail
København ØHovedsageligt rytmiskTirsdag 19:15-21:50E-mail
AakirkebyHovedsageligt klassiskMandag 19:00-21:30E-mail
ValbyBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19-21:30E-mail
København ØHovedsageligt klassiskMandag 19:15-21:30E-mail
HvidovreHovedsageligt klassiskMandag 19-21:15E-mail
VanløseHovedsageligt rytmiskMandag 19:30-22E-mail
HolteHovedsageligt klassiskTirsdag 19-21:30E-mail
HumlebækHovedsageligt rytmiskMandag 19:30-22E-mail
HvidovreBlandet klassisk-rytmiskTirsdag 19.30-21.45E-mail
ValbyBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19-21E-mail
København NVHovedsageligt klassiskTirsdag 19-22E-mail
KastrupBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 19-21:30E-mail
København K.Hovedsageligt klassiskMandag 11.30-14.30E-mail
HolteHovedsageligt rytmiskTorsdag 19.15-21.15E-mail
BallerupHovedsageligt rytmiskTorsdag 19:30-22E-mail
København VHovedsageligt klassiskTirsdag 19:30-22E-mail
SkibbyBlandet klassisk-rytmiskMandag 19:30-22E-mail
SkovlundeHovedsageligt klassiskOnsdag 19:30-22E-mail
SlangerupHovedsageligt klassiskOnsdag 19:30-21:50E-mail
København ØHovedsageligt rytmiskTorsdag 17.00-20.00E-mail
København NBlandet klassisk-rytmiskOnsdag 12:00-14:30E-mail
BallerupHovedsageligt rytmiskTirsdag 19:15-22E-mail
SøborgHovedsageligt klassiskMandag 19:30-22E-mail
NærumBlandet klassisk-rytmiskMandag 19-21:30E-mail
København NVHovedsageligt rytmiskTorsdag 19-21:30E-mail
HvidovreBlandet klassisk-rytmiskMandag 16:30-18:30E-mail
VejbyHovedsageligt klassiskMandag 19-21:15E-mail
København ØHovedsageligt klassiskTorsdag 19:30-22E-mail
HillerødHovedsageligt rytmiskMandag 19-21:30E-mail
KøbenhavnHovedsageligt klassiskTorsdag 19-22E-mail
ValbyHovedsageligt rytmiskMandag 19-21:30E-mail
SkovlundeHovedsageligt klassiskSkiftende E-mail
BallerupHovedsageligt rytmiskTirsdag 19-22E-mail
København ØHovedsageligt klassiskSøndag 19-22E-mail
ValbyHovedsageligt klassiskFredag 17.00-19.15E-mail
Frederiksberg CHovedsageligt rytmiskOnsdag 16-18:30E-mail
HelsingørHovedsageligt rytmiskOnsdag 18:30-20E-mail
KøbenhavnHovedsageligt klassiskMandag 19-21:45E-mail
FrederiksbergHovedsageligt klassiskMandag 19-21:30E-mail
AllerødHovedsageligt rytmiskOnsdag 20-22E-mail
HørsholmHovedsageligt rytmiskOnsdag 19-21:45E-mail
København NBlandet klassisk-rytmiskMandag 18:30-21E-mail

IndmeldelseIndmeldelse icon

Meld dig eller dit kor ind i Kor72 og læs mere om kontingent m.v.  

MedlemsfordeleMedlemsinfo icon

Læs om de mange fordele ved at være medlem af Kor72, fx fælles Kodaaftale

Tilskudsmulighederstoettemuligheder icon

Se en liste over de muligheder for støtte, som medlemmer af Kor72 har adgang til 

NyhedsbrevNewsletter icon

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og gå ikke glip af sidste nyt fra Kor72  

Facebookfacebook icon

Giv vores Facebookside et like og hold dig opdateret på aktiviteterne i Kor72  

KorkaravanenKorkaravanen icon

Læs om de to nye Kor72-projekter, som er støttet af Nordea Fonden  

Korleder-annonceKorleder icon

Søger dit kor ny korleder? Eller er du korleder der søger kor?

NodekassenNodekassen icon

Find hjælp, links og gode råd om noder her